A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад "Ліцей №1 смт Стрижавка Вінницького району Вінницької області"

Які види насильства над дітьми караються законом?

Дата: 07.04.2023 14:07
Кількість переглядів: 9

Насильство над дітьми та нехтування їхніми інтересами можуть приймати різні форми, але завжди мають однакові наслідки – порушення фізичного та психічного здоров’я дитини, затримка соціалізації, а іноді й загроза життю.
 

 

 

Згідно з Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» виділяють такі види насильства проти дітей: 

 • Фізичне насильство – нанесення дитині батьками чи особами, що їх замінюють, вихователями чи іншими особами фізичних травм, різних тілесних ушкоджень, що завдають збиток здоров’ю дитини, порушують її розвиток і позбавляють життя. Це такі дії як побиття, штовхання, припікання гарячими предметами. Фізичне насильство може також проявлятись у формі спонукання дитини до вживання наркотиків, алкоголю, пропонування їй отруйних речовин. Деякі батьки використовують фізичну силу як засіб покарання. Слід розуміти, що добрі наміри не скасовують того, що насильство у будь-якому вигляді завдає дитині серйозної психологічної травми.
   
 • Сексуальне насильство або розбещення – використання дитини дорослою людиною чи іншою неповнолітньою особою для задоволення сексуальних потреб. Сюди входять статеві зносини (коїтус), анальний і оральний секс, взаємна мастурбація та будь-які тілесні контакти із статевими органами. До сексуального розбещення відносять також залучення дитини до порнобізнесу, проституції, підглядання за дитиною, оголення перед нею.
   
 • Психологічне  насильство – періодичні або постійні словесні  образи дитини, обман, маніпуляції, погрози, приниження її людської гідності. Психологічне насильство складніше виявити сторонній людині, але воно завдає не меншої шкоди.
   
 • Нехтування – ситуація, за якої батьки не забезпечують основні потреби дитини у  їжі, житлі, одязі, вихованні або медичній допомозі. Наприклад, залишати дітей без догляду. Адже це може призвести до загрози життю та здоров’ю. 
   

Будь-яка форма жорстокості стосовно дітей завдає неминучих збитків фізичному та психічному здоров’ю дитини. 

 

Куди звертатися по допомогу для запобігання насильства над дітьми? 

Якщо ви стали свідком або постраждали від будь-якого виду насильства, передусім необхідно невідкладно повідомити про це. 


Важливі контакти, які допоможуть вирішити проблему: 

 • Невідкладна лінія Національної поліції України   –  102;
 • Урядова гаряча лінія  – 15-47;
 • Дитяча гаряча лінія 0-800-500-225, 116-111 з мобільного;
 • Гаряча лінія Координаційного центру з надання правової допомоги 0-800-213-103;
 • Чат-бот Telegram протидії домашньому насильству в умовах карантину – @police_helpbot

 

Важливо! При зверненні до співробітників поліції  або працівників соціальних служб важливо бути максимально відвертим, не приховувати ніяку інформацію. Будь-яка деталь може бути важливою для збереження життя дитини. 

 

Чи може дитина поскаржитися на жорстоку поведінку батьків?

Згідно зі статтею 22 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» постраждала дитина має всі права постраждалої особи, зокрема право про звернення по допомогу у разі сімейного насильства над дітьми.

Але статистика свідчить, що тільки один відсоток звернень, які стосуються домашнього насильства, надійшли безпосередньо від дітей. 

Дитина, яка страждає від насильства, потребує особливої допомоги з боку дорослих. Тому вчителі, медсестри, лікарі мають повідомляти в поліцейський відділок, якщо мають підозри, що щодо дитини може вчинятися насильство.

Дізнатись більше


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора